ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

kwi 23, 2021 | Archiwum

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI

I PRAW AUTORSKICH

Święto powstało w 1995 roku, na 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Idea święta książki ma swój początek w Katalonii i sięga roku 1930, natomiast data obchodów, 23 kwietnia, związana jest z rocznicą urodzin / śmierci kilku wielkich pisarzy: Szekspira, Cervantesa, Druona i Nabokova.

W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich UNESCO najważniejsze jest, aby dzielić się z innymi miłością do książek i czytania, promować te pasje, pokazać piękno i niezwykłość książek. To również okazja do pokazania swojej ulubionej biblioteki, a także pochwalenia się prywatnymi zbiorami.

Wydaje się, że czas pandemii wyjątkowo sprzyja lekturze. Zamknięci we własnych mieszkaniach i domach, dzięki czytaniu książek poznajemy nowych ludzi i odbywamy niewiarygodne podróże. Książkom zawdzięczamy możliwość przezwyciężania przymusowej izolacji, a także rozwój w czasach ograniczeń. Od wieków książka była lekiem na samotność, ponieważ czytając, nigdy nie jesteśmy sami.

Pamiętajmy w tym dniu o prawach autorskich. Korzystajmy z legalnych źródeł wiedzy oferowanych przez biblioteki, zarówno tradycyjnych książek papierowych, jak i zasobów zdalnych.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na stronę Biblioteki Akademii Kaliskiej (www.biblioteka.akademia.kalisz.pl), aby zapoznali się z naszymi katalogami (książek, czasopism, prac dyplomowych) oraz zasobami zdalnymi (zakładka BAZY), z których teraz można korzystać poza siecią uczelnianą (w domu, na urządzeniach mobilnych|) poprzez system HAN i które sprawnie przeszukamy dzięki multiwyszukiwarce EDS.