„MIŁOŚĆ, ACH TO TY”

sie 1, 2022 | Wydarzenia

24 czerwca 2022 r. w Collegium Medicum odbyła się promocja tomiku wierszy pt. „Miłość, ach to ty” autorstwa prof. dr. hab. n. med. Mariana Sygita (lekarza oraz wykładowcy Akademii Kaliskiej na Wydziale Nauk o Zdrowiu), zorganizowana przez Bibliotekę Akademii Kaliskiej i Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.

Wydarzenie poprowadziła dyrektor biblioteki, dr Elżbieta Steczek-Czerniawska, która w rozmowie z autorem podkreśliła, że tomik ukazał się w 50. rocznicę pracy zawodowej prof. Sygita, 30-lecie uzyskania tytułu profesora i w 50-lecie jego zainteresowania poezją. Profesor zdradził, jak powstają jego utwory, wyjaśnił powody dla których pisze poezję oraz przeczytał kilkanaście ulubionych wierszy. Całości towarzyszył pokaz multimedialny prezentujący wybrane utwory prof. Sygita oraz grafiki autorstwa Jerzego Wypycha, ilustrujące promowany zbiorek. Popołudnie z poezją zakończyło się występem młodych artystów duetu Pawlak & Pawlak, którzy wykonali utwory o życiu i miłości, między innymi „Kocham cię życie” Edyty Geppert.

Na promocję przybyły władze naszej uczelni: rektor prof. Akademii Kaliskiej dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła oraz kanclerz mgr Grzegorz Szymański.

Warto podkreślić, że prof. dr hab. n. med. Marian Sygit w promowanym tomiku, w słowie od autora napisał „Dziękuję Wydawnictwu Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk za trud wydania mojej poezji oraz dyrektorce Biblioteki Akademii Kaliskiej, dr Elżbiecie Steczek-Czerniawskiej, która doprowadziła do tej edycji.”

W auli Collegium Medicum można było tego dnia obejrzeć prace fotograficzne studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Calisia”. Cykl „Krajobrazy” doskonale współgrał z poezją opiewającą miłość do ojczystej ziemi.